خانه و آشپزخانه

چگونه به آشپزخانه خود نظم دهیم؟

blog-11

چگونه به آشپزخانه خود نظم دهیم؟

آشپزخانه یکی از بخش‌های مهم هر خانه‌ای را تشکیل می‌دهد. دیگر به آشپزخانه‌ها صرفاً به عنوان مکانی برای تهیه غذا نگاه نمی‌شود. آن‌ها واقعاً مرکز خانه هستند

طراحی داخلی آشپزخانه باید به صورتی باشد که هم نیازهای ساکنین خانه و هم زیبایی فضا، هر دو، در نظر گرفته شوند. به عبارت دیگر باید به همه چیز از درب کابینت گرفته تا روشنایی و کف زمین توجه کرد.

نظم دادن به آشپزخانه با یک برنامه‌ریزی دقیق شروع می‌شود

کار خود را با برنامه‌ریزی شروع کنید. باید در مورد آنچه که واقعاً نیاز دارید به خوبی فکر کنید. لیستی از وسایل و امکاناتی که باید در این فضا وجود داشته باشد تهیه کنید.

در مورد چگونگی استفاده از فضای آشپزخانه هم فکر کنید. به عنوان مثال، آیا شما خانواده‌ای هستید که دوست دارید مرتباً آشپزی کنید یا میهمانی‌های بزرگ ترتیب دهید؟ آیا به تنهایی یا با یک شخص دیگر زندگی می‌کنید و غذاهایی که راحت پخته می‌شوند را ترجیح می‌دهید یا بیرون غذا می‌خورید؟ برای پذیرایی از میهمان‌های خود غذا از بیرون سفارش می‌دهید؟

معمولاً چقدر مواد غذایی در منزل نگهداری می‌کنید؟ چقدر وسایل پخت و پز دارید که باید در آشپزخانه جای مناسب به آن‌ها اختصاص دهید؟ آیا عاشق وسایل خود هستید؟

در مرحله بعد باید به این فکر کنید که چگونه می‌خواهید وسایل مختلف را در آشپزخانه نگهداری کنید. آیا شما خیلی مرتب و عاشق تمیزی هستید؟ در این صورت قفسه‌های شیشه‌ای می‌توانند برای شما مناسب باشند. در غیر این صورت، باید از کابینت‌هایی استفاده کنید که فضای شلوغ داخل آن‌ها مشخص نباشد.

سپس به این فکر کنید که به دنبال چه سبک‌هایی هستید. سبک‌های مدرن را می‌پسندید یا یک آشپزخانه کلاسیک نظر شما را جلب می‌کند؟

وقتی از سبک آشپزخانه صحبت می‌شود انتخاب‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد. چون تعداد زیادی طرح و رنگ وجود دارد. اگر ایده‌ای ندارید مجلات، وبسایت‌های طراحی و خانه دوستان‌تان می‌توانند به شما ایده‌های خوبی را ارائه دهند.

در مرحله آخر مشخص کنید چه مبلغی را حاضر هستید برای دکوراسیون خود بپردازید. شما باید قبل از شروع کار بودجه خود را به صورت دقیق و شفاف مشخص کنید.

 

نکاتی که باید در آشپزخانه خود به آن‌ها توجه کنید

* تعیین پلان و چیدمان

برای اینکه بهترین پلان و چیدمان را داشته باشید اندازه و شکل آشپزخانه را بررسی کنید. چیدمان باید به صورتی باشد که به راحتی به سینک ظرفشویی، اجاق گاز و یخچال دسترسی داشته باشید. برای چیدمان چند طرح اصلی وجود دارد:

* طرح خطی: یکی از ساده‌ترین چیدمان‌ها است که در آن هم وسایل بزرگ مثل یخچال و هم تمام کابینت‌ها در امتداد یک دیوار قرار می‌گیرند. برای خانه‌های کوچک و آشپزخانه‌های باریک مناسب است.

blog-12

 

* طرح گالی ( Galley): در این نوع چیدمان کابینت‌ها در دو ردیف به موازات هم قرار می‌گیرند. این طرح برای فضاهای باریک مناسب است.

* طرح L شکل: از دو دیوار عمود بر هم ایجاد می‌شود. در این چیدمان بین یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی مثلث کار تشکیل می‌شود. یکی از محبوب‌ترین چیدمان‌های آشپزخانه است. چون فضای مناسبی را برای کار و همچنین قرار دادن میز ناهارخوری یا جزیره فراهم می‌کند.

* طرح U شکل: در این نوع چیدمان در هر سه طرف کابینت قرار دارد. به عبارت دیگر، فقط یک سمت آشپزخانه باز است.

در صورتی که فضای کافی در اختیار داشته باشید همه این چیدمان‌ها می‌توانند یک جزیره را در خود جا دهند.

* انتخاب کابینت

بعد از اینکه سبک را مشخص کردید باید به سراغ کابینت‌ها بروید. شما می‌توانید از بین انواع کابینت دست به انتخاب بزنید.

رایج‌تری انواع کابینت عبارتند از:

* کابینت مدرن

ساده و یکدست است. فاقد پیچ و خم‌های فراوان و طرح‌های شلوغ است و برای اجرای آن به زمان زیادی نیاز نیست. متریال استفاده شده در کابینت مدرن می‌تواند ام دی اف، روکش PVC، روکش چوب، ممبران و … باشد. کابینت‌های مدرن فضای کافی را برای قرار دادن وسایل فراهم می‌کنند و برای خانه‌های کوچک مناسب هستند.

* کابینت کلاسیک

در سبک کلاسیک از ستون‌ها، سر ستون‌ها و منبت‌کاری استفاده می‌شود. مدل کابینت‌های کلاسیک شلوغ است و از متریال‌هایی مثل ممبران و چوب برای اجرای آن استفاده می‌شود. برخلاف کابینت‌های مدرن برای فضاهای کوچک مناسب نیست. علاوه براین، قیمت بالاتری دارد و برای اجرای آن به زمان بیشتری نیاز است.

* کابینت سبک نئوکلاسیک

سبکی بین مدرن و کلاسیک است. به عبارت دیگر، هم لوکس و هم مدرن است. همانند سبک کلاسیک در آن از درب‌های طرح‌دار و ستون استفاده می‌شود. اما این نوع فاقد منبت و تاج گل‌های ریزنقش است.

* انتخاب سینک ظرفشویی

وقتی نوبت به انتخاب سینک ظرفشویی می‌رسد باید به شیوه‌ای که از آشپزخانه استفاده می‌کنید، فکر کنید. آیا در این فضا زیاد شستشو انجام می‌دهید یا فقط از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید؟ آیا وسایل حجیمی دارید که باید در سینک ظرفشویی شسته شوند؟ به این سوالات فکر کنید. پاسخ شما می‌تواند به تصمیم‌گیری در مورد جنس و اندازه سینک کمک کند.

* انتخاب کفپوش

مهم‌ترین ویژگی کفپوش آشپزخانه کاربردی بودن آن است. کفپوش باید به راحتی تمیز شود و در برابر رفت و آمد زیاد و همچنین مایعات داغ که ممکن است روی آن ریخته شود مقاوم باشد.

سرامیک یکی از مقرون به صرفه‌ترین گزینه‌ها است. نصب راحتی دارد و در انواع رنگ‌ها، اندازه‌ها و طرح‌ها در دسترس است. به همین دلیل، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که از سرامیک برای کف آشپزخانه استفاده کنند.

blog-13

 

* انتخاب نور مناسب

معمولاً وقتی فقط یک نور مرکزی وجود دارد نور کافی به تمام نقاط آن نمی‌رسد بنابراین بهتر است به چند منبع نور فکر کنید. به صورتیکه یک نورپردازی اصلی داشته باشید و در کنار آن از نورهای فرعی استفاده کنید. مثلاً لامپ‌های هالوژن که روی صفحات زیرین کابینت نصب می‌شوند می‌توانند به عنوان نور فرعی بکار روند. حتی می‌توانیدن در داخل هر کابینت از لامپ استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *